A Heritage of Political Participation through Game Design

PosterČlen skupiny PolCoRe Jaroslav Švelch v dubnu navštívil Spojené státy, aby prezentoval svůj historický výzkum a práci skupiny. Na University of California Santa Barbara (UCSB) prezentoval hostující přednášku Computer Games as Resistance in Soviet Era Czechoslovakia: A Heritage of Political Participation through Game Design. Zaměřil se v ní na tradici nevážného politického aktivismu prostřednictvím počítačových her, které v Československu vznikaly už v osmdesátých letech – příkladem může být hra Indiana Jones na Václavském náměstí, vytvořená na protest proti policejnímu zásahu proti demonstrujícím studentům během Palachova týdne v roce 1989. Poté analyzoval současné hry na politická témata, například satirickou grotesku Pussy Walk, zesměšňující osobu současného prezidenta ČR Miloše Zemana. Dále se Jaroslav Švelch účastnil konference Society for Cinema and Media Studies v Atlantě, kde prezentoval příspěvek o důležitosti hardwarových platforem a vývojových nástrojů pro formování nezávislých herních scén.